Obrabiarki / Części zamienne / Serwis
Oprzyrządowanie / Usługi obróbcze

Na co należy zwrócić uwagę przy robotyzacji obróbki skrawania?

tube-bender-2819137_1280

To stosunkowo nowe zagadnienie, które niezmiennie budzi wiele emocji i skłania do zadawania kolejnych pytań. Robotyzacja obróbki skrawania stopniowo wprowadzana jest do rodzimych zakładów produkcyjnych, ale jak każda nowa technologia, stanowi prawdziwe wyzwanie dla właścicieli przedsiębiorstw. Zastanawiają się, czym się kierować podczas robotyzacji obróbki skrawania, aby w możliwie jak najkrótszym czasie osiągnąć optymalne efekty. Ty również chcesz wiedzieć, jak wykorzystać potencjał drzemiący w automatyzacji nowoczesnych rozwiązań? Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem na ten temat.

Jakie są zalety robotyzacji obróbki skrawania?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy wdrożenie zmian na stanowiskach CNC jest warte zachodu, spieszymy z odpowiedzią. Niewątpliwą zaletą automatyzacji procesów obróbki skrawania jest wzrost wydajności pracy. Odciążenie operatora maszyny pozwala pracownikowi na skupieniu się na dodatkowych czynnościach, np. przezbrojeniu urządzenia czy realizacji dalszych operacji na detalu. W tym czasie zaprogramowane urządzenie może wykonywać rutynowe zadania, wymieniając obrobiony element oraz uruchamiając kolejny cykl produkcyjny. Wśród atutów tego rodzaju rozwiązań wymienić należy także wysoką powtarzalność i stabilność bezobsługowej pracy.

Kilka kroków do udanej automatyzacji

Robotyzacja w procesach toczenia może dotyczyć wielu operacji i polegać na przełożeniu detalu z głowicy głównej na przechwytującą, obrócenie detalu, odłożenie detalu na pole odkładcze, a następnie założenie półproduktu na głowicy głównej i rozpoczęcie nowego procesu. Tokarki mogą posiadać jeden lub dwa uchwyty. 

Ze względu na bardzo dużą różnorodność otrzymywanych detali i realizację wielu operacji automatyzacja frezowania jest bardziej skomplikowana. Robot na takim stanowisku powinien posiadać zdolność obsługi kilku procesów skrawania równocześnie na wielu przyrządach. We wdrożeniu automatyzacji pomocne okaże się usystematyzowanie realizowanych operacji i określenie celów na przyszłość. Przedstawienie macierzy wymagań pozwoli na stwierdzenie, jaki jest poziom skomplikowania zadań oraz to, w jakich obszarach możemy wprowadzić automatyzację. Koncepcji robotyzacji jest naprawdę wiele. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, które będą dopasowane do naszych indywidualnych oczekiwań. Doskonałym przykładem są systemy proponowane przez markę CELLRO, specjalizującą się automatyzacji od ponad 20 lat.